קדם כנס

קדם כנס

תן.י לי דקה להתרגל אליך שוב...

מבט פסיכולוגי-חינוכי על שבר ותיקון במצבי קונפליקט וביום שאחריהם

נדמה כי אין אוניברסלי מן הקונפליקט שכן על פי המקורות שם ראשיתו של האדם: וַיְצַו ה' אֱלֹהִים עַל-הָאָדָם לֵאמֹר מִכֹּל עֵץ-הַגָּן אָכֹל תֹּאכֵל. וּמֵעֵץ הַדַּעַת טוֹב וָרָע לֹא תֹאכַל מִמֶּנּוּ, כִּי בְּיוֹם אֲכָלְךָ מִמֶּנּוּ מוֹת תָּמוּת." (ספר בראשית, פרק ב', פסוקים ט"ז-י"ז).

לאכול או לא לאכול? להקשיב לצו המחייב או לקול הפנימי והסקרן?

האדם בהווייתו הוא יצור קונפליקטואלי החי במתח מתמיד הן בין חלקי עצמי שונים, והן בין הפרט לאחרים; בין איד לסופר אגו, בין עצמי אמיתי לכוזב, בין ביחד לבנפרד, בין מחוייבות לעצמי למחוייבות לזולת.

הקונפליקט מטבעו כרוך במתח, כאב ולעיתים אף תחושת איום וסכנה. אך לצד החלקים הכואבים, קיים בכל קונפליקט גם פוטנציאל לצמיחה, להכרה עצמית והדדית, לשינוי ולהתפתחות. עצם ערעור המובן מאליו והיציב מאלצת אותנו כפרטים וכקבוצות להתארגן מחדש, להתאים את עצמנו למציאות חדשה, ואולי אף לחתור לשותפות ולפיוס.

בקדם הכנס נבחן את נושא הקונפליקט מכיוונים שונים במבט ספירלי שילך ויתכנס מהחוץ פנימה. קונפליקט פוליטי בין קבוצות בחברה הישראלית,  סכסוך העבודה בפסיכולוגיה הציבורית, קונפליקט בין פרטים במשפחה, ובפרט במצבי גירושין בעצימות גבוהה, וקונפליקט אינטרה-פסיכי בתוך נפש האדם פנימה. מתוך ההתבוננות הספירלית ננסה לראות בקונפליקט גם את ההיבטים של כאב ומשבר, וגם את הפוטנציאל לצמיחה ושינוי; נלמד ונחשוב על האופנים השונים שבהם אנחנו כפסיכולוגים חינוכיים מעזים להתקרב לזירות מסוכסכות תוך-אישית ובין-אישית; וניתן את הדעת על התנאים הנדרשים כדי להתמודד עם הכאב והאיום שמתעוררים בנו מול קונפליקטים.

ננסה גם להאיר את נקודת היציאה מעין הסערה, ואת הנסיון להתמקם מחדש ולהסתגל פנימית וחיצונית לפרק שבא אחרי המשבר — זוג ביום שאחרי שנחתם הסכם הגירושין, פסיכולוגית ביום שאחרי העיצומים, יהודים וערבים ביום שאחרי המלחמה, כולנו ביום שאחרי משברים שונים אישיים,  בינאישיים, לאומיים ועולמיים.

איך מתרגלים מחדש לנקודת התאזנות מחודשת? איך נותנים מרחב והכרה לצלקות ולסימנים שהותיר בנו הקונפליקט? איך לא מוחקים את מה שהיה, ועדיין מצליחים לנוע קדימה לעבר משהו חדש?

ננסה יחד לקחת דקה, או 24 שעות,  להתרגל אלינו שוב…

 

צוות היגוי קדם הכנס

קרני גיגי, אלונה רודד, נעם יצחקי